Malá veľká vášeň zvaná automodely

Autor: Jaroslav Balčík | 30.10.2012 o 18:08 | (upravené 30.10.2012 o 20:00) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  476x

Aj vy ste vždy zaspávali s krásnymi predstavami o tom ako sa veziete s priateľkou svojim elegantným šporťákom po kľukatých okreskách? Alebo ste snívali o tom ako ste solventný biznismen, ktorý jazdí na bláznivom talianskom superšporte a z tohto krásneho sna Vás vytrhol rinčiaci budík a ranná nevoľnosť sprevádzaná obrovskou neochotou ísť do školy? Tak možno práve tieto nenaplnené predstavy a sny Vás priviedli k vášni zvanej zberateľstvo automobilových modelov, aby ste sa aspoň z časti mohli pýšiť vlastníctvom svojich obľúbených štvorkolesových pokladov.

 

Pravda, nie je to pravé orechové a nič nevynahradí ten pocit, kedy máte možnosť počuť za svojim chrbtom ohromný zvuk plochého šesťvalca od Porsche alebo nechať voľne priasť Fordovu V 8-čku. No napriek tomu má zberateľstvo automobilových modelov aj svoje výhody a mnohí zberatelia dokonca vlastnia hodnoty, ktoré dosahujú objem finačných prostriedkov, ktoré by kľudne stačili na kúpu ich samotných predlôh.  Samozrejme tu už hovoríme o modeloch vo väčších mierkach, ktoré častokrát obsahujú ušľachtilé materiály akými bývajú i striebro, prípadne zlato.  Tie si však bežný slovenský zberateľ nemôže spravidla dovoliť pokiaľ sa nezbaví svojej ladviny alebo Fabie  Combi :-) . Aby som sa späť vrátil k tým výhodám automobilového zberateľstva. Samozrejme ak porovnávame zberateľstvo skutočných automobilov s ich zmenšeninami tak porovnávame neporovnateľné. Je to neporovnateľné hlavne z  dôvodov finančných a funkčných. Ale predsa obidva koníčky majú mnoho spoločného a ja osobne sa ako veľký motoristický fanúšik stretávam s čoraz viacerými autíčkarmi-majiteľmi klasických ale i hodnotných športových automobilov, ktorí disponujú krásnymi zbierkami automobilových modelov. Prečo je tomu tak? Skrátka je to milé a úprimne povedané, nikto nemôže mať v garáži všetky vyrobené automobily v histórii. Vo svojich zbierkach modelov sa však k tomuto cieľu môžete hravo priblížiť. Súčasní výrobcovia automobilových modelov produkujú neskutočné množstvo automobilových modelov, rôznych značiek, rôznych úpravcov, tunerov, závodných tímov a všetkých ich variácií. Ja sám si na takúto výzvu netrúfam, ale viem o zberateľoch, ktorí sa tejto úlohe postavili čelom a mnohé priestory bytov a kútikov ich manželiek museli ustúpiť práve tejto obrovskej zberateľskej vášni zvanej automobilové modely.

model_autickar_opel_GT.JPG

A kde je počiatok mojej vášne k automobilovým modelom? Isto si pamätáte aj vy, prípadne vaši otcovia autíčka zvané angličáky, prípadne Matchbox. Už ako 5 ročný chlapec som našiel pozostatky zo zbierok  svojho otca.  Išlo práve o autíčka Matchbox, Corghi, Schuco. Dokázal som sa na ne pozerať hodiny a pýtať sa svojho otca ako k nim prišiel. Autíčka značky Schuco mali na dnešnú dobu zaujímavé malé krabičky. Boli priehľadné a z jednej strany obsahovali lístok s technickými údajmi auta. A tak som mohol obdivovať Ford 20M, Porsche 911, Jaguar E-Type, Mercedes-Benz 280 a mnohé ďalšie. Aj keď tieto modely neboli na dnešnú dobu veľmi prepracované a neobsahovali také detaily ako tie súčasné, napriek tomu ma neskutočne fascinovali a predstavoval som si aké musia byť krásne tie skutočné Ford-y, Jaguar-e, Porsche, Mercedesy.  Moja láska k angličákom pretrvala a z každej predajne, ktorá tieto modely ponúkala som si niečo odniesol.  Moje nadšenie sa čoraz prehlbovalo a ja som už zbieral takmer všetky modely, ktoré sa mi páčili. Samozrejme hlavne modely automobilov, ktoré som vždy túžil mať v životnej veľkosti. Čoskoro som však pochopil, že svoju zbierku musím rozčleniť a špecializovať sa aspoň čo do veľkosti, alebo výrobcu modelu a tak sa ťažiskom mojej zbierky stali modely v mierke 1:43.

HPI7675.JPG

Svoje znalosti a skúsenosti zo  sveta automobilových modelov zúžitkovali aj moji rodičia, ktorí sa rozhodli v deväťdesiatych rokoch obchodovať práve so zberateľským tovarom. Na túto tradíciu som  po dlhšej dobe  nadviazal aj ja a už vyše roka sa snažím ponúknuť motoristickým nadšencom kvalitné, a cenovo dostupné modely aj pre slovenského zákazníka. Doba nastavila trend a podmienky internetovému podnikaniu a tak som sa svoju ponuku rozhodol prezentovať týmto spôsobom i ja.  Musím sa však priznať, že týmto spôsobom sa mi dostanú do rúk stovky, možno i tisícky modelov a ja sa s niektorými z nich veľmi ťažko lúčim :-) O tom, že v posledných rokoch vypukol boom v oblasti zberateľstva automobilových modelov svedčí aj fakt že niektoré svetové vydavateľstvá ponúkajú formou periodík ako prílohu práve modely klasických automobilov. Predovšetkým tých, ktoré poznajú motoristi z ciest socialistického Československa. (Škoda, Tatra, Wartburg, Trabant, Moskvič, Lada, VAZ, GAZ a iné). Nechcem tento odsek zakončiť pesimizmom ale je možné, že pri dnešných ekologických trendoch, ropnej , energetickej a finančnej kríze ostanú práve tieto malé autíčka jednou z najväčších spomienok na veľkú éru krásnych, ale i atypických karosérií a technických riešení.

HPIM6793.JPG

Tento blog považujem za úvod do série článkov o zberateľstve automobilových modelov, motoristických predmetov. Hodlám sa taktiež venovať  reportom z motoristických akcií, ktorých sa zúčastňujem buď ako pozorovateľ, ale i ako účastník nakoľko som si pred časom predsa len jeden z tých väčších motoristických snov splnil a už mám za sebou pár výjazdov po spomínaných okreskách :-) Taktiež rád uvítam vaše postrehy, rád si prezriem Vaše fotogalérie, zbierky a v neposlednom rade skrátka podebatujem o motoroch, autách, modeloch a všetko, čo súvisí s pohybom na štyroch kolesách bez potupného katalyzátora :-).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?